Dlaczego Hipokamp?

Od wielu lat moją bezgraniczną miłością jest właśnie On… Mózg… Interesuje mnie wszystko, co jest z nim związane. Jedną ze struktur mózgu, która mnie zachwyca jest hipokamp – mały, około 5 centymetrowy twór, który położony jest głęboko we wnętrzu mózgu. W zasadzie każdy z nas ma dwa hipokampy – po jednym w każdej półkuli. Ale zanim opowiem o nich więcej pozwólcie, że wprowadzę Was w piękny świat neuroplastyczności mózgu.

Przed wieloma laty w społeczeństwie panowało przekonanie, że mózg to cudowna maszyna, w której każda umiejętność posiada określone miejsce. Miejsce, które jest niezmienne – zarówno pod względem lokalizacji, jak i pojemności. Uważano, że po okresie dzieciństwa nasze mózgi nie ulegają już zmianom. Była to bardzo śmiała teoria. Oznaczała, że ludzie urodzeni z uszkodzeniami mózgu lub ci, którzy doznali owego uszkodzenia w wyniku choroby czy wypadku, nigdy nie będą funkcjonować na równi z ludźmi neurologicznie zdrowymi. Przekonanie to bardzo długo funkcjonowało również w kręgach naukowych.

Każdy człowiek rodzi się wyposażony w ogromną ilość neuronów, czyli komórek nerwowych. Neurony przyjmują informacje przekazywane za pomocą impulsu nerwowego, przetwarzają je, a następnie przesyłają dalej do innych neuronów za pomocą synaps. Synapsy łączą poszczególne komórki nerwowe. Dlatego niezwykle ważną kwestią jest liczba połączeń synaptycznych- im więcej tych połączeń, tym sprawniej funkcjonuje nasz mózg.

Jednym z najbardziej niezwykłych odkryć XX wieku było odkrycie neuroplastyczności. Pozwoliło ono na obalenie mitu mózgu-maszyny. Udowodniono, że mózg przez całe życie dopasowuje się do okoliczności i warunków otoczenia. Tłumaczy to kwestię indywidualności jednostki – każdy z nas posiada przecież inne doświadczenie życiowe, każdy jest kimś wyjątkowym. Każdy mózg jest zatem inny. Neuroplastyczność pozwala na regenerowanie i przeorganizowanie się mózgu tak, by w momencie uszkodzenia pewnej części, inna struktura przejęła jej funkcje. Umożliwia tworzenie nowych połączeń synaptycznych, a tym samym poprawia funkcjonowanie mózgu oraz zdolność uczenia się.

W czasach, gdy funkcjonował mit mózgu- maszyny uważano, że komórki nerwowe w mózgu nie mogą się regenerować i powstawać na nowo. Faktem jest, że każdego dnia liczba neuronów w mózgu zmniejsza się. Również używki, szczególnie alkohol i narkotyki, niszczą bezpowrotnie neurony. Najnowsze badania wykazują jednak, że są w naszym mózgu obszary, gdzie neurony powstają na nowo – w obszarze opuszki węchowej i hipokampa.

Hipokamp to obszar, w którym pamięć krótkotrwała przekształca się w pamięć długotrwałą- dzięki niemu mamy dostęp do naszych wspomnień. Struktura ta odgrywa ogromną rolę w procesie uczenia się i zapamiętywania. Swoim kształtem przypomina konika morskiego. Stąd też wzięła się jego nazwa – łaciński hippocampus oznacza właśnie konika morskiego.

Hipokamp jest bardzo ważną strukturą w naszym mózgu. Zaburzenia w jego pracy mogą doprowadzić do utraty zdolności trwałego zapamiętywania czy upośledzenia pamięci krótkotrwałej. Warto zatem zatroszczyć się o swoje hipokampy, aby móc funkcjonować na najwyższym poziomie.

                           mgr Katarzyna Mielcarek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s