Częste noszenie, kołysanie i bujanie niemowlaka pozytywnie wpływa na rozwój i doskonalenie jego mózgu oraz układu przedsionkowego.

Dzieci uwielbiają ruch bez względu na wiek- dziecko w łonie matki uspokaja się, kiedy ta spaceruje lub pływa i tym samym kołysze je. Podobnie niemowlęta odczuwają ogromną przyjemność w powtarzalnym ruchu – huśtaniu, kołysaniu czy bujaniu. Wszystko to za sprawą układu przedsionkowego, czyli zmysłu równowagi. Zmysł równowagi rozwija się od 9. tygodnia życia płodowego pobudzany bodźcami ruchowymi matki. Każdy, nawet najmniejszy ruch matki, wywołuje reakcje płodu. Warto wiedzieć, że prawidłowe funkcjonowanie układu przedsionkowego potrzebne jest do utrzymywania właściwej pozycji ciała oraz do harmonijnego rozwoju dziecka. To dzięki niemu dziecko jest w stanie zmienić położenie w łonie matki i przygotować się do porodu.

Jak wykazują badania dzieci uwielbiają ruch od pierwszych chwil życia, gdyż przychodzą na świat z dobrze ukształtowanym układem przedsionkowym, który wraz ze zmysłem dotyku dostarcza dziecku informacji i doznań z zewnątrz.

W literaturze można przeczytać, że u dzieci z nieprawidłowo funkcjonującym układem przedsionkowym często stwierdza się zaburzenia emocjonalne, problemy z koncentracją i uwagą, a także problemy w uczeniu się czy zaburzenia mowy.

mgr Katarzyna Mielcarek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s