Mózg dziecka nie ogląda telewizji !

Żyjemy w czasach, kiedy wielu ludzi nie wyobraża sobie życia bez telewizji czy komputera. Współczesne dzieci często rozpoczynają swój dzień od „bajki na dzień dobry”, a kończą go „bajką na dobranoc”.

tv

Nastała chwila kiedy głos zabierają neurobiolodzy i ukazują całą prawdę o tym, jak telewizja i komputer wpływają na mózg dziecka. Ostatnie badania wskazują na istnienie związku pomiędzy wczesną ekspozycją na telewizję ( w wieku od roku do trzech lat) a problemami z uwagą i kontrolą odruchów.

Telewizja, gry komputerowe, a nawet zabawki dźwiękowe powodują rozkojarzenie uwagi dziecka. Mózg dziecka zalewany jest informacjami z zewnątrz. Dziecko zwraca uwagę na wszystko, lecz nie ma możliwości skoncentrowania się na jednym określonym zadaniu. Udowodniono, że każda godzina przed telewizorem zwiększa o 10% szansę wystąpienia poważnych zaburzeń uwagi w wieku 7 lat. Co ważne, zbyt częsty kontakt dziecka z telewizją doprowadzić może nie tylko do zaburzeń uwagi i koncentracji, ale również do znacznego opóźnienia rozwoju mowy. Dzieci, które nie opanowały jeszcze systemu językowego ( do 3. roku życia ) nie powinny być stymulowane obrazem.

mgr Katarzyna Mielcarek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s