Rodzic też może!

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców, obalamy kolejny mit logopedyczny! Tym razem zajmiemy się poglądem, że tylko terapeuta może stymulować rozwój ręki dziecka. Oczywiście jest to nieprawda.

W poprzednim artykule ukazaliśmy związek stymulacji ręki, czyli tak zwanej motoryki małej, z rozwojem kompetencji językowych. Dziś chcemy zachęcić Was – Rodziców, Babcie, Dziadków, Nauczycieli i tych wszystkich, którym los dzieci nie jest obojętny, do codziennego aktywowania rąk dzieci poprzez zabawę. Zabawę, która może być rozwijająca, przyjemna i inspirująca.

Drogi Rodzicu, Ty również możesz wspierać rozwój swojego dziecka!

Poniżej prezentujemy sprawdzone i lubiane przez dzieci zabawy, które korzystnie wpływają na rozwój motoryczny dłoni. Każda z nich inspirowana jest pedagogiką Marii Montessorii. Miłej zabawy! 🙂

1. Przekładanie łyżką – podczas tej zabawy dziecko wzmacnia palce i nadgarstek, co przekłada się na zdolności manipulacyjne dłoni. Jest to prosta i jakże rozwijająca zabawa. Potrzebujemy do niej tylko dwie miseczki, łyżkę i materiał do przesypywania ( może to być na przykład ryż, kasza lub coś trudniejszego – cukier, kaszka manna). Zadaniem dziecka jest przesypanie zawartości jednej miseczki do drugiej. Uwaga! Całą czynność należy wykonywać za pomocą łyżki.

2. Przekładanie szczypcami – świetna zabawa, która wzmacnia palce oraz kształtuje prawidłowy chwyt ( to zadanie jest szczególnie polecane dzieciom mającym problem z prawidłowym chwytem narzędzie pisarskiego). Zadaniem dziecka jest przeniesienie zawartości jednej miski do drugiej wykorzystując do tego szczypce / pęsetę. Idealnym materiałem do tego zadania są korale, guziki, muszelki, orzechy czy drobne ziarna.

3. Lepienie z plasteliny – to czynność, która wielu Mamom kojarzy się z dzieciństwem. Każda Mama przecież tworzyła kiedyś „ plastelinowe cuda”. Powróćmy i dziś do tej wspaniałej zabawy! Podczas lepienia z plasteliny zaangażowana jest cała dłoń dziecka. Im więcej plasteliny, tym więcej siły trzeba włożyć w jej uformowanie. To zadanie wzmacnia pracę mięśni, a także umożliwia kontrolę siły – jakże potrzebnej umiejętności podczas nauki pisania.

4. Galaretkowe potwory – zabawa i galaretka… czy to aby odpowiednie połączenie? Oczywiście, że tak! Do tego ćwiczenia potrzebujemy kilka figurek – zwierząt, ulubionych bohaterów czy postaci z klocków. Wszystkie umieszczamy w misce i zalewamy galaretką ( opcjonalnie można wykorzystać masę o konsystencji galaretki). Czekamy do zastygnięcia. I zaczynamy zabawę! Zadaniem dziecka jest zanurzenie dłoni w galaretce i odszukanie ukrytych „skarbów”.

5. Klamerki – moja największa miłość. Klamerki są bardzo wdzięcznym materiałem do pracy – można jest wykorzystywać w niemal każdym ćwiczeniu. Wspaniale usprawniają motorykę małą, a także kształtują prawidłowy chwyt. Moja propozycja ćwiczeń z klamerkami to rozwieszanie prania na sznurku ( czyli wyciętych z papieru bądź skrawków materiału ubrań ), tworzenie bajecznych kwiatów ( szykujemy kolorowe koła, do których przyczepiamy klamerki- płatki) czy łączenie za pomocą klamerek wagonów papierowego pociągu lub przyczepianie poszczególnych elementów do auta.

6. Zabawa w szycie – to ćwiczenie przyciągnie nie tylko dziewczynki. Wszystko zależy od naszej kreatywności. Potrzebujemy tylko kawałek grubego filcu lub kartonu, z którego wycinamy kształty – w zależności od upodobań naszych dzieci mogą to być serca, auta, dinozaury i wszystko to, co przyciągnie uwagę. Wzdłuż brzegów robimy dziurki, przygotowujemy sznurowadło i… gotowe! Mamy wspaniałą pomoc terapeutyczną. Zadaniem dziecka jest przekładanie sznurówki przez dziurki tak, aby przechodziły raz górą, a raz pod spodem filcu.

Mam nadzieję, że spodobały się Wam nasze propozycje domowych zabaw rozwijających sprawność motoryczną dłoni.

mgr Katarzyna Mielcarek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s