Miłość od pierwszego wejrzenia… czyli o książce, która zawładnęła moim sercem. I mózgiem…

„Alicja śpi. Nic dziwnego – to była pracowita niedziela.” – tymi słowami rozpoczyna się niesamowita przygoda. Przygoda pełna wiedzy, niecodziennych odkryć no i oczywiście „pełna mózgu”. Bo to właśnie On jest jednym z głównych bohaterów tej książki. O czym mowa?

Mowa o najnowszej książce profesora Jerzego Vetulaniego „Sen Alicji czyli jak działa mózg”. Kiedy w księgarni zobaczyłam nazwisko tego wybitnego profesora widniejące na książce z działu „NOWOŚCI”, zakupiłam „w ciemno” ową pozycję. Jak zawsze opłacało się! Każdy kto sięgnie po to dzieło nie poczuje co to rozczarowanie!

Profesor Jerzy Vetulani to wybitny polski neurobiolog, który w znaczący sposób przyczynił się do popularyzacji nauki o mózgu. Znany był przede wszystkim ze swojego poczucia humoru, dzięki któremu wypowiadał się lekko i zabawnie o rzeczach poważnych. Dużą dawkę nietuzinkowego humoru widać również w tej książce.

20180210_194357jpg

„Sen Alicji czyli jak działa mózg” to jedyna książka profesora Vetulaniego skierowana do dzieci. Jednak z powodzeniem mogą czytać ją nieco starsze już dzieci. Również dorośli odnajdą w niej coś wyjątkowego. Napisana jest w magiczny sposób – gdy tylko zaczęłam czytać, nie mogłam skończyć. Rozmowa Alicji z Mózgiem pochłonęła mnie całkowicie, tak że nie zważając na późną już porę, czytałam dalej. Czytałam, śmiałam się, w zabawny sposób przypominałam sobie wiadomości z zakresu neurobiologii. Książkę czyta się jednym tchem, a rozczarowanie pojawia się na samym końcu – że to już koniec książki i fascynującej przygody. Ale zaraz potem pojawia się chęć ponownego przeczytania dzieła. Tak… to jest książka z serii tych, które można przeczytać setki razy i nie znudzi się.

Profesor Vetulani wraz z tą niesamowitą książką podarował nam coś więcej – dziecko po lekturze tej książki będzie miało poczucie, że zostało wtajemniczone w sprawy poważne dla dorosłych. Pokrótce, by nie psuć niespodzianki tym Czytelnikom, którzy postanowili zagłębić się w lekturze, opowiem Wam o bohaterach. Główne postaci – Alicja i Mózg – w zabawny sposób przedstawiają czytelnikom podstawowe informacje o funkcjonowaniu ciała człowieka. Sprawa nie jest prosta, jednak genialne dialogi bohaterów opatrzone rewelacyjnymi ilustracjami sprawiają, że wiedza sama wchodzi do głowy. Wiedza trudna, bo od budowy mózgu poprzez emocje, aż do myślenia. Jest też mały fragment o moim ukochanym hipokampie.

20180210_194502jpg

Jednym zdaniem – genialne dzieło genialnego naukowca. Każdy powinien sięgnąć po tę książkę.

Gorąco polecam!

mgr Katarzyna Mielcarek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s