Kup dziecku piasek kinetyczny – i co dalej?

piasek kinetycznyWyobraźmy sobie taką sytuację: jesteśmy w sklepie z zabawkami. Pomiędzy regałami widzimy rodzica, który ogląda zabawki, przechadza się od półki z klockami do regału z autami. Dłuższą chwilę krąży po sklepie, najwyraźniej czegoś szuka… Zastanawia się co wybrać, by było to atrakcyjne dla dziecka, a zarazem uczyło i stymulowało jego rozwój.

Zgodzicie się ze mną, że wcale nie musimy sobie tego wyobrażać? Tak wygląda codzienność niejednego rodzica. Obecnie rynek z zabawkami jest niesamowicie wypełniony różnymi, mniej lub bardziej, edukacyjnymi pomocami. Mnogość zabawek i pomocy dydaktycznych sprawia, że rodzic może poczuć się nieco zagubiony wśród wszechobecnych księżniczek, aut i robotów.
Dziś chcemy pomóc – Wam Rodzice –  w tych trudnych wyborach! Prezentujemy edukacyjne możliwości zabawy z piaskiem kinetycznym!
Każdy z nas pamięta z dzieciństwa zabawy z piaskiem. Długość zabawy zależała tylko od naszej kreatywności. Jedni robili „błotko”, inni budowali zamki. Dajmy tę samą radość naszym dzieciom.
Oto lista kreatywnych zabaw z nieco innym piaskiem – piaskiem kinetycznym.

1. Zróbmy własną farmę.

piasek kinetyczny farma

Do tej niesamowitej zabawy potrzebujemy figurek zwierząt oraz oczywiście piasku kinetycznego. Piasek najlepiej umieścić w dużym i niezbyt wysokim pojemniku, tak by dziecko mogło swobodnie „działać” w piasku.

piasek kinetyczny farma1
Teraz czas zacząć zabawę! Każdy może stworzyć taką farmę, jaką tylko chce. Mogą tam być kury, krowy, owce, zagrody i wszystko to, czego dziecko zapragnie. Pamiętajmy, że to wspaniała okazja do wzbogacania słownictwa dziecka czy nauki wyrażeń dźwiękonaśladowczych, a dodatkowo stymuluje rozwój motoryki małej dziecka.

2. Pieczemy pierniczki.

 

Żadna mała dama nie oprze się takiej zabawie! Piasek kinetyczny + foremki do pierników = niesamowita zabawa!

piasek kinetyczny foremki

Podczas tej pysznej zabawy możemy uczyć dziecko kształtów czy też liczenia, ile pierniczków już zrobiliśmy.

3. Patykiem pisane. 

piasek kinetyczny pisanie po punktach0-1

Przed rozpoczęciem zabawy musimy nieco przygotować piasek. Wygładzamy go, tak by jego powierzchnia była płaska i równa. Następnie robimy kredką, długopisem lub patykiem małe dziurki – w równych odstępach na całej powierzchni piasku.

piasek kinetyczny pisanie po punktach0

Teraz zaczynamy! Dziurki stworzyły niecodzienną „liniaturę”, a dzieci mogą puścić wodze fantazji i tworzyć swoje napisy. Możemy pisać, rysować czy projektować!
My wybraliśmy naukę samogłosek:

piasek kinetyczny pisanie po punktach

4. Stemplowanki. 

piasek kinetycznysteple pierwsze

Gładki piasek to wspaniała powierzchnia do robienia stempli. Oczywiście, nie wykorzystujemy tutaj tuszu czy farb. Dzięki miękkiej strukturze piasku, wzór stempla wspaniale odbija się na nim. My czujemy już nadchodzące Święta, więc królują pisanki, króliczki i kurki.

piasek kinetyczny odciski - steple pioro

5. Zostanę archeologiem!

Każde dziecko uwielbia poszukiwanie skarbów. W piasek kinetyczny stwarza okazję do tajemniczych poszukiwań ukrytych niespodzianek.

piasek kinetycznyarcheologia

6. Jaki to kształt?

Kolejna propozycja to dopasowywanie klocków do odbitych kształtów na piasku. Poszukiwania są naprawdę emocjonujące!

piasek kinetyczny odciski

Piasek kinetyczny stwarza okazję do wielu kreatywnych i atrakcyjnych zabaw. Dodatkowo stymuluje zmysł dotyku dziecka.
A na koniec uspokajamy Rodziców – ten piasek jest sypki, ale nie rozsypuje się tak, jak zwykły. Jego ogromnym plusem jest również to, że jest mokry, ale nie lepi się do rąk. A kiedy zdarzy się, że jakaś niesforna grudka upadnie na ziemię, w prosty sposób można to posprzątać – wystarczy docisnąć do niej zbitą grudkę piasku i gotowe.
Polecamy!

mgr Katarzyna Mielcarek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s